תסמונת ראיית המחשב

תסמונת ראיית המחשב

תסמונת ראיית המחשב (CVS- Computer Vision Syndrome) נגרמת עקב מאמץ עיניים בגלל שימוש ממושך ורציף במחשב. שהות ממושכת מול מסך המחשב עלולה לגרום ליובש בעיניים ולתחושת אי נוחות, לראייה מטושטשת או כפולה, לכאבי ראש או לכאב עמום בעיניים, ובמקרים מסוימים גם לכאבי גב וצוואר.

על פי מחקר שנערך לאחרונה בידי ארגון האופטומטריסטים בארה"ב התגלה כי קרוב ל- 90% ממשתמשי המחשב חווים תסמונת CVS. מאחר ועובדים רבים במשק מבלים שעות ארוכות מול המחשב מדי יום, התופעה הפכה לשכיחה, וגם בביטוח לאומי מכירים בתסמונת CVS כמחלת מקצוע, בהתקיים תנאים מסוימים. עבודה ממושכת מול המחשב מאפיינת מקצועות רבים, ביניהם עורכי דין, רואי חשבון, קלדניות, מזכירות, עורכי תוכן, עיתונאים, מהנדסים ועוד.

תסמינים

עבודה מרובה מל מסכי מחשב עלולה לגרום לבעיות רפואיות שונות, ביניהן תסמונת ראיית המחשב- CVS. סעיף 85 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מהי מחלת מקצוע, ובתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) נקבע בפרק 2 סעיף 13 כי ליקויים בכושר הראייה נכללים ברשימת מחלות המקצוע. עם זאת, על המבוטח להוכיח קשר סיבתי בין מקום העבודה ואופי העבודה לבין תסמונת ראיית המחשב, לכן עליו לגבות את תביעתו במסמכים רפואיים על ידי מומחה לנושא.

תסמיני תסמונת ראיית המחשב כוללים תחושת יובש וצריבה בעיניים לאחר עבודה ממושכת מול מסך המחשב. כ- 90% מהעובדים המבלים שעות ממושכות מול המחשב מתלוננים על סימפטומים כמו טשטוש בראייה, ראייה כפולה, כאבי ראש, יובש בעיניים, רגישות לאור, איבוד מיקוד בראייה, ובמקרים מסוימים גם על תחושת אי נוחות, כאבי ראש ועיניים עמומים, ולעתים גם כאבי גב וצוואר. תלונות אלה מאפיינות לרוב עובדים המבלים מול מסכי מחשב מעל 3 שעות ביום.

כדאי לדעת כי תסמונת ראיית המחשב אינה מוגדרת כמחלה בעולם הרפואה אלא כמכלול של בעיות והפרעות ראייה העלולות לגרום לנזק ישיר בטווח הארוך. עם זאת, נטרול הגורמים המובילים לתסמונת CVS גורם להיעלמות הבעיה בטווח הקצר. ניתן להקל או למנוע את התסמינים באופן פרטני ובהתאם לממצאי בדיקה רפואית על ידי מומחה עיניים. קיימים פתרונות שונים כמו משקפי CVS, שינוי וסידור מחדש של עמדת המחשב ותנוחת הישיבה, הפסקות קצרות במשך יום העבודה, מצמוץ כדי למנוע ייבוש העיניים, שינוי תאורה ועוד.

תסמונת ראיית המחשב כמחלת מקצוע

כאמור, ביטוח לאומי עשוי במקרים מסוימים להכיר בתסמונת ראיית המחשב כמחלת מקצוע. יש להגיש תביעה לביטוח לאומי בגיבוי מסמכים רפואיים רלוונטיים ובדיקה על ידי מומחה עיניים. המבוטח יוזמן לוועדה רפואית, ובמידה וזו מכירה במקרה כמחלת מקצוע ביטוח לאומי יפסוק למבוטח מענק חד פעמי או גמלת נכות חודשית קבועה למשך חייו. בנוסף, המבוטח זכאי במקרים מסוימים לקבל דמי פגיעה לתקופה שלא תעלה על 91 יום, ובמידה והוכר כנפגע עבודה הוא זכאי גם לטיפול רפואי חינם ולכיסוי הוצאות ריפוי, החלמה ושיקום.

יש מקרים בהם ביטוח לאומי יספק שיקום מקצועי לנפגע העבודה על מנת לסייע למבוטח לרכוש מקצוע חדש ולהשתלב בעבודה המתאימה למצבו.

כדי לממש את מלוא זכויותיך בביטוח לאומי התקשר עכשיו לצוות המומחים של חברת "נטו זכויות", או השאר פרטיך באתר ונחזור אליך בהקדם האפשרי. אנו מלווים נפגעי עבודה רבים הסובלים מתסמונת ראיית המחשב ומסייעים להם לממש את זכויותיהם על פי חוק.

לייעוץ בחינם השאירו פרטים
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מספורי ההצלחה שלנו :
  • במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
    במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
  • חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
    חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מאמרים מומלצים:
---------------------------------------------------------------------------------------
כתבה בערוץ 10 על הזכאות להחזרי מס