קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית

חברת "נטו זכויות" מתמחה בתחום החזרי מס ובמימוש זכויות רפואיות ופיננסים. החברה מסייעת מדי שנה לאלפי לקוחות לממש את זכויותיהם, בין השאר החברה נותנת ליווי צמוד לאורך כל התהליך אל מול הביטוח הלאומי כדי לקבל קצבת נכות כללית. ראוי לציין כי ליווי מקצועי של המבוטח מגביר משמעותית את הסיכויים לקבל קצבת נכות כללית ולממש את הזכויות המגיעות ללקוח.

מהי קצבת נכות כללית?

קצבת נכות כללית משולמת מדי חודש על ידי ביטוח לאומי למבוטח שעקב ליקוי (או ליקויים) גופני, נפשי או שכלי, אינו מסוגל להשתכר או שיכולתו להשתכר פחתה ב- 50% לפחות. כדי לקבל קצבה חודשית יש לעבור תהליך של ועדות ובדיקות על מנת לקבל את האישורים הרלוונטיים ולממש את הזכאות לקבלת קצבת נכות כללית.

ישנם ארבע תנאים בסיסיים לקבלת קצבת נכות:

  1. גיל ותושבות- תושב ישראל מעל גיל 18 ועד גיל פרישה.
  2. נכות רפואית- נכות רפואית משוקללת בשיעור לפחות 60%% שקבע רופא מטעם ביטוח לאומי, או נכות רפואית בשיעור של לפחות 40% או לאחד הליקויים נקבע שיעור נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.
  3. הכנסות- שיעור ההכנסה כשכיר או כעצמאי נמוך מ- 60% מהשכר הממוצע או מ- 45% מהשכר הממוצע, בהתאם לסוג הליקוי.
  4. דרגת אי כושר- נקבע כי עקב נכותו של המבוטח הוא אינו מסוגל לעבוד או שכושרו להשתכר פחת בלפחות 50%, ונקבעה עבורו דרגת אי כושר של 60%, 65%, 74% או 100%.

כדאי לדעת כי במקרה של עקרת בית הטיפול מעט שונה, מאחר ועל ביטוח לאומי לקבוע באיזו מידה ליקוייה של עקרת הבית משפיעים על כושרה לבצע עבודות משק בית רגילות. כושר התפקוד של עקרת הבית נבדק במכונים מיוחדים להערכה תפקודית. כמו כן, ראוי לציין כי מבוטחים המקבלים קצבת נכות כללית זכאים במקרים מסוימים להטבות משתלמות ברשויות המקומיות, בקופות חולים ובמשרדי ממשלה שונים, לרבות הנחה בארנונה, בתחבורה ציבורית, בדמי שימוש והתקנת טלפון, לפטור מתשלום מס הכנסה, לסיוע בשכר דירה או לסיוע ברכישת דירה למגורים מחברה ציבורית, להנחה במס רכישה, לפטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות (כל עוד המבוטח מקבל קצבה במשך שנה לפחות) ועוד. במקרים מסוימים בעלי הנכות יכולים להיות זכאים לתו נכה ממשרד התחבורה.

סכומי קצבת נכות

נכון לתחילת שנת 2016 סכום קצבת הנכות החודשית משולם בהתאם לדרגת אי כושר שנקבעה למבוטח:
• נכות מלאה בשיעור 100% - 2,342 ₪.
• נכות חלקית בשיעור 74% - 1,733 ₪.
• נכות חלקית בשיעור 65% - 1,522 ₪.
• נכות חלקית בשיעור 60% - 1,405 ₪.

אם נקבעה למבוטח דרגת אי כושר מלאה ונכותו הרפואית נקבעה בשיעור של לפחות 50%, הוא זכאי לקצבה חודשית נוספת של 252- 372 ₪. בנוסף, ניתן לקבל תוספת לקצבה בגין תלויים (בן/בת זוג וילדים עד גיל 18), לדוגמה תוספת בגין ילד בשיעור של 562-937 ₪. מעבר לכך, יש אפשרות לקבל תוספת של קצבת שירותים מיוחדים למי שזקוק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות כמו אכילה, היגיינה, ניידות בבית והלבשה.

תהליך הטיפול בתביעה לקבלת קצבת נכות כללית

כדי לקבל קצבת נכות כללית יש להגיש לביטוח לאומי טופס תביעה לקצבת נכות, ולצרף הצהרה למחלקת ביטוח וגבייה. יש לצרף לטופס התביעה מסמכים רפואיים רלוונטיים, פרטים על עבודה, העתק של תלושי שכר ומסמכים נוספים הנדרשים להוכחת זכאות לקצבת נכות כללית. עצמאי נדרש להגיש גם הצהרה על שינויים בעבודתו ובהכנסותיו בגין הנכות, ולצרף שומות אחרונות.

לאחר בדיקת המסמכים בביטוח לאומי על ידי פקיד התביעות ורופא,  ביטוח לאומי מזמנים את המבוטח לוועדה רפואית. ישנם מקרים בהם המבוטח לא יידרש להגיע לוועדה רפואית בביטוח לאומי. במקרים מסוימים ביטוח לאומי יזמין את המבוטח לפגישה עם פקיד שיקום כדי לברר מהי יכולת העבודה וכושר ההשתכרות שלו. בסיומו של תהליך הטיפול בתביעה קובע פקיד התביעות האם וכיצד הנכות הרפואית משפיעה על יכולתו של המבוטח לעבוד ולהשתכר. ניתן לערער על ההחלטה.

שיעור אחוז הנכות הרפואית נקבע על ידי הוועדה הרפואית שמונה רופא מומחה ומזכיר ישיבה. ישנם מקרים בהם המבוטח נדרש לעבור מספר ועדות רפואיות, בעיקר במקרים בהם מגישים תביעה בגין מספר ליקויים מאחר ורופאים מומחים מתחומים שונים נדרשים לבצע בדיקה.

את הקצבה ניתן להתחיל לקבל לאחר 90 יום מקביעת דרגת אי הכושר של המבוטח. אם המבוטח מקבל דמי מחלה הקצבה תשולם בתום התקופה בגינה הוא מקבל דמי מחלה. הקצבה משולמת לרוב ישירות לחשבון הבנק של הזכאי לקצבה אלא אם נקבע כי הוא אינו מסוגל לעשות בקצבה שימוש לטובתו או לטובת התלויים בו.

תהליך הטיפול בתביעה לקצבת נכות כללית מחייב ידע וניסיון רב, חוות דעת של רופאים מומחים וליווי מקצועי מול ביטוח לאומי ושאר הגורמים המעורבים בהחלטה על שיעור הנכות וקבלת הקצבה. כדי לשפר סיכויים ועל מנת לממש את מלוא הזכויות המגיעות למבוטח חשוב לפנות לחברת "נטו זכויות". השירות כולל איסוף מסמכים ובניית תיק רפואי, הגשת התביעה לביטוח לאומי, וטיפול מלא מול כל הגורמים הרלוונטיים.

למידע על קצבת שירותים מיוחדים

לייעוץ בחינם השאירו פרטים
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מספורי ההצלחה שלנו :
  • במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
    במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
  • חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
    חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מאמרים מומלצים:
---------------------------------------------------------------------------------------
כתבה בערוץ 10 על הזכאות להחזרי מס