מחלות ריאה

מחלות ריאה

חברת "נטו זכויות" היא אחת החברות הוותיקות והמובילות בארץ למימוש זכויות רפואיות לנפגעי עבודה. החברה מסייעת מדי שנה לנפגעי עבודה רבים הסובלים ממחלות ריאה וזכאים על פי חוק לקבל גמלאות והטבות נוספות מביטוח לאומי ומגופים נוספים. עובדים רבים במשק חשופים לסביבת עבודה המכילה חומרים מסוכנים וגזים רעילים העלולים לגרום להתפרצות של מגוון מחלות ריאה. כדי לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות על פי חוק הביטוח הלאומי יש להוכיח קשר בין התפרצות המחלה למקום ולתנאי העבודה.

עם זאת, חשוב לציין כי ברשימת מחלות המקצוע בתקנות הביטוח הלאומי לא מופיעות כל מחלות הריאה, וגם אם המחלה מופיעה ברשימה במקרים רבים ביטוח לאומי אינו מכיר בה, ובמקרים אחרים המחלה מוכרת לעתים בבית הדין לעבודה אך לא על ידי המוסד לביטוח לאומי. לכן, במקרים אלה יש להוכיח על בסיס תורת המיקרו טראומה כי המבוטח סבל מסדרת פגיעות חוזרות ונשנות בריאותיו שהובילו למחלה ממנה הוא סובל.

מחלות ריאה אופייניות בקרוב עובדים החשופים לאסבסט, סיבי סליקה, טלק, ייצור דבקים, צבעים, שמנים, לכה, אבקות כביסה המכילות אנזימים מסוג פרוטאוליטיים, וכן בקרב עובדים החשופים או באים במגע עם מינרלים, זפת, פיח, מוצרי שריפה, מתכות מעובדות (טיטניום, טונגסטן, וולפרם ועוד). בנוסף, עובדים בתעשיית החקלאות החשופים לקש ולירקות מעופשים עלולים לסבול ממחלת ריאות חקלאים הנכללת ברשימת מחלות המקצוע.

תסמינים

על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO) כ- 13% ממחלות הריאה חסימתית כרונית קשורות למקום העבודה ולתנאי התעסוקה, וכ- 11% ממקרי האסטמה קשורים לעבודה. לכל מחלת ריאות יש תסמינים מעט שונים, לדוגמה התסמינים של מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), הנחשבת לשכיחה בקרב עובדים, באים לידי ביטוי בעיקר בשיעול, קוצר נשימה ופליטת ליחה. לרוב, התסמינים הולכים ומחריפים במשך השנים והמחלה מלווה בהחרפה, לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה. תסמינים נוספים למחלות ריאה הם לחץ באזור החזה המוחמר כאשר משתעלים, חרחורים וצפופים בעת נשימה, התקפי קוצר נשימה בעת מאמץ, וייצור מוגבר של כיח.

חשוב להדגיש כי על מנת לאבחן מחלת ריאות יש לעבוד בדיקה של תפקודי הריאות (ספירומטריה), ובנוסף יש לעבור בדיקה גופנית ותשאול על ידי רופא מומחה כדי לקבל מהמטופל פרטים ומידע על מחלתו. כמו כן, יש לקיים מעקב אחר קצב התפתחות המחלה. ראוי לציין כי בית הדין לעבודה הוא זה שמכריע בקשר הסיבתי והעובדתי, כמו גם המשפטי, בין תנאי העבודה להתפרצות המחלה. בית הדין לעבודה נעזר בשירותי של מומחה יועץ רפואי כדי לדון במקרה ולקבל החלטה.

לאחר הגשת תביעה לביטוח לאומי יוזמן המבוטח לוועדה רפואית, עליו להגיע לוועדה עם מסמכים רפואיים ואבחנה של מומחה למחלות ריאה על מנת לגבות את טענותיו וכדי לזכות בהכרה כנפגע עבודה בגלל מחלת מקצוע. הוועדה הרפואית בביטוח לאומי תחליט האם העובד זכאי לקבל דמי פגיעה לתקופה של עד שלושה חודשים והאם הוא זכאי לדרגת נכות על פי תקנות הביטוח הלאומי לנפגעי עבודה. בהתאם לדרגת הנכות הוא זכאי לקבל מענק חד פעמי או קצה חודשית למשך כל חייו.

במידה והמבוטח נפטר עקב מחלת ריאות שנקבעה כמחלת מקצוע בני משפחתו עשויים להיות זכאים לגמלת תלויים המוענקת כגמלת חד פעמית או קצבה חודשית.

מימוש זכויות רפואיות

כדי לממש את הזכויות הרפואיות המגיעות לך עקב מחלת מקצוע כמו מחלות ריאה חשוב לפנות לחברת "נטו זכויות" המתמחה בנושא. החברה משתפת פעולה עם רופאים מומחים כדי לסייע למבוטחים בביטוח לאומי למצוא את הקשר הסיבתי בין התפרצות המחלה למקום ולתנאי העבודה, וכדי לממש את מלוא הזכויות והפיצויים בהתאם לדרגת הנכות וחוק ביטוח לאומי.

למידע נוסף ולמימוש זכויותיך הרפואיות בגין מחלות ריאה, התקשר עכשיו או השאר פרטים באתר, ואנו נדאג נחזור אליך בהקדם.

לייעוץ בחינם השאירו פרטים
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מספורי ההצלחה שלנו :
  • במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
    במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
  • חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
    חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מאמרים מומלצים:
---------------------------------------------------------------------------------------
כתבה בערוץ 10 על הזכאות להחזרי מס