נפגעי עבודה

נפגעי עבודה

חברת "נטו זכויות" היא מהחברות הוותיקות והמובילות בישראל בתחומי מימוש הזכויות הרפואיות, המיסוי והפיננסים. בין השאר, החברה מסייעת מדי שנה לנפגעי עבודה רבים לקבל את מלוא הזכויות המגיעות להם. לביטוח נפגעי עבודה מוקדש פרק שלם בחוק הביטוח הלאומי, פרק ה', ועל פי סעיף 79 לחוק נקבע כי פגיעה בעבודה המזכה בגמלאות נפגעי עבודה היא תאונה עבודה או מחלת מקצוע.

.

למעשה, ישנם 3 סוגי פגיעות בעבודה:

 • תאונת עבודה – תאונה שאירעה תוך כדי העבודה, לרבות תאונות בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו.
 • מחלת מקצוע – הנגרמת כתוצאה מסביבת העבודה ותנאיה.
 • פגיעת מיקרו טראומה – תורה זו קובעת שלא רק נזק שנגרם כתוצאה מתאונה אחת יחשב כתאונה, אלא גם נזק שנגרם כתוצאה מתאונות זעירות רבות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן תרמה נזק זעיר משלה עד שהצטברותן יחד הביאה בסופו של דבר לנזק רבתי לפגיעה עצמה ולאי כושר לעבודה.

 

חשוב להדגיש כי ביטוח נפגעי עבודה נועד לסייע לכל אדם המבוטח בביטוח לאומי ונפגע בעבודתו לקבל פיצוי על אובדן ההכנסה, בתקופה שלאחר הפגיעה ממנה איבד את כושר התפקוד הנדרש על מנת לבצע את עבודתו.

מחלות מקצוע המוכרות בחוק הביטוח הלאומי

כדאי לדעת כי יש הבדל משמעותי בין תאונת עבודה הנגרמת כתוצאה מאירוע חד פעמי, לדוגמה נפילה מסולם בעבודה שהובילה לנזק בעמוד השדרה, לבין מחלת מקצוע הנגרמת בהדרגה, לדוגמה חשיפה ממושכת לרעש או חשיפה ממושכת לחומרים מסרטנים.

בחוק הביטוח הלאומי מוגדרות מחלות מקצוע העשויות להיות מוכרות לצורך תביעה על ידי נפגעי עבודה.

בין היתר ניתן למנות מחלות מקצוע כמו :

 • פגיעה בשמיעה כתוצאה מחשיפה ממושכת לרעש בעבודה.
 • מחלות קשות כמו פרקינסון וסרטן כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים, דלקים ורעלים מסוכנים.
 • מחלות אורטופדיות תעסוקתיות כגון: תסמונת התעלה הקרפלית או אולנארית (הירדמות ונימולים בכפות הידיים ואף כאבים בשורש כף יד והמרפק), קרעים בגידי הכתפיים, מחלת הרצפים (ברכיים), פריצות דיסק בעמוד שידרה מותני או צווארי וכו'.
 • מחלות ריאה כגון: אזבסטוזיס, סיליקוזיס, פיברוזיס של הריאות.
 • מחלות עור בגין חשיפה גבוהה לשמש.
 • תסמונת ראיית המחשב.

על פי חוק הביטוח הלאומי יש להוכיח קשר סיבתי ישיר בין התפתחות המחלה לבין מקום ותנאי העבודה. עם זאת, הוכחת הקשר בין מקום ותנאי העבודה לבין התפתחות המחלה אינה משימה פשוטה, וביטוח לאומי מציב תנאים רבים בפני המבוטח, לפני שזה יזכה לקבל הכרה כמבוטח הסובל ממחלת מקצוע.

טיפול רפואי והכרה כנפגע עבודה

כדי לקבל הכרה כנפגע עבודה יש לפנות למוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעה להכרה במחלת מקצוע. אין להתמהמה עם התביעה מאחר וקיימת מגבלת זמן. אי הגשת התביעה תוך זמן סביר, לא יאוחר מ- 12 חודשים, עלולה לגרום למוסד לביטוח לאומי לשלול חלק או מלוא הזכויות וההטבות המגיעות למבוטח.

כאשר ביטוח לאומי מכיר במבוטח כנפגע עבודה, יהיה המבוטח זכאי לטיפול רפואי חינם, כל זמן שיידרש לכך. על המבוטח לפנות לקופת החולים שלו ולהציג טופס מהמעסיק כדי לקבל טיפול רפואי (טופס ב.ל 250), עצמאי יקבל מקופת חולים טופס ב.ל 283.

ישנם מקרים בהם המבוטח סובל מפגיעה הגורמת לו לנכות. במקרה זה עליו לפנות לביטוח לאומי על מנת לקבל הפניה לוועדה רפואית שתפקידה לקבוע את דרגת נכותו, ובהתאם לכך יקבל גמלת נכות מעבודה כמענק או קצבה חודשית. מעבר לכך, יש הטבות כספיות שניתן לתבוע מביטוח לאומי בגין נכות גבוהה לנפגעי עבודה, בין היתר מענק לסידורים חד פעמיים כמו התאמת תנאי מגורים, סיוע ברכישת רכב המותאם לבעלי מוגבלויות, ובמקרים מסוימים עשוי נפגע העבודה לזכאות של קצבה חודשית מיוחדת לסיוע בטיפול אישי, ולכיסוי הוצאות מיוחדות, מעבר לקצבת הנכות מעבודה.

ראוי לציין כי בני משפחתו של מבוטח הנפטר כתוצאה מפגיעת עבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) עשויים להיות זכאים לקצבה או למענק של גמלת תלויים. כמו כן, נפגעי עבודה עשויים לקבל זכאות לשיקום מקצועי ולסיוע בלימודים לנפגעי עבודה.   

על מנת למצות את זכויותיך כנפגע עבודה חשוב לפנות לחברת "נטו זכויות" המתמחה בנושא. חברת "נטו זכויות" הינה החברה המובילה בתחום מימוש זכויות והטבות לנפגעי עבודה, ובמיוחד בתחום מחלות מקצוע. אנו משתפים פעולה עם רופאים מומחים, ביניהם רופא תעסוקתי בכיר, מומחה לנושא מטעם בית המשפט בארץ, וזאת כדי לסייע לך למצוא את הקשר הסיבתי בין הפגיעה למקום ותנאי העבודה, וכדי לקבל פיצוי מקסימלי בהתאם לגובה ודרגת הנכות.

למידע נוסף ולמימוש זכויותיך כנפגע עבודה התקשר עכשיו או השאר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם.      

לייעוץ בחינם השאירו פרטים
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מספורי ההצלחה שלנו :
 • במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
  במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
 • חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
  חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מאמרים מומלצים:
---------------------------------------------------------------------------------------
כתבה בערוץ 10 על הזכאות להחזרי מס