מחלות עור

מחלות עור

החברה מסייעת מדי שנה לנפגעי עבודה רבים הסובלים ממחלות עור וזכאים בתנאים מסוימים לקבל גמלאות והטבות שונות מביטוח לאומי ומגורמים נוספים. כדאי לדעת כי עובדים רבים חשופים בעבודתם לחומרים מסוכנים, לאבק, לנוזלים, למוצקים ולגזים העלולים לגרום למחלות עור שונות עקב חשיפה ממושכת.

גם חשיפה ממושכת לשמש במהלך העבודה עשויה לגרום למחלות עור קשות המוכרות על ידי ביטוח לאומי כמחלת מקצוע. כדי לממש את הזכויות המגיעות על פי חוק הביטוח הלאומי יש להוכיח קשר סיבתי בין התפרצות מחלת העור למקום, לתנאי ולאופי העבודה.

בין העובדים החשופים לחומרים מסוכנים העשויים לגרום למחלות עור ניתן למנות עובדים בתעשיית הקוסמטיקה, המזון, הטקסטיל, החקלאות, הכימיה והבנייה. גם עובדי ניקיון, עובדים בתחום הרפואה ועובדים בתשתיות עשויים לסבול ממחלות עור בגלל חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים או לקרינת השמש.

בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) נקבע כי מחלות עור עשויות להיות מוכרות כמחלת מקצוע. יש מקרים בהם מחלת העור אינה נכללת ברשימת מחלות המקצוע בביטוח לאומי, ואז יש להוכיח על פי עקרון תורת המיקרוטראומה, כי החשיפה לחומרים מסוכנים או מזיקים הובילה להתפרצות מחלת העור אצל העובד, עקב פגיעות זעירות חוזרות ונשנות.

תסמינים

מחלות עור תעסוקתיות נגרמות לרוב עקב חשיפה לחומרים מזהמים בעבודה, בדרך כלל בעקבות מגע בין העור לחומר. עקב חשיפה ממושכת לחומרים מזהמים עלולות להתפרץ מחלות עור שונות, לרבות דלקות ואלרגיות שונות. בתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) נקבעה רשימת מחלות עור הנחשבות למחלות מקצוע, במקרים מסוימים ניתן לקבל הכרה למחלת עור שאינה נכללת ברשימה, אך יש להוכיח את הקשר הסיבתי בין מחלת העור למקום העבודה, והחשיפה הממושכת והמצטברת לחומרים מזהמים שהביאו להתפתחותה.

כדאי לדעת כי רוב מחלות העור הן דלקתיות, התסמינים למחלות הם גרד, פריחה, אדמומית בעור והפרעות עוריות נוספות. בנוסף, חשיפה ממושכת לחומרים מזהמים ומסוכנים או עבודה המחייבת חשיפה ארוכה לנזקי השמש למשך שעות ארוכות עלולות לגרום להתפתחות מחלות ממאירות וסרטן עור (מלונמה, BCC, SCC ועוד). התסמינים לרוב יתגלו באמצעות בדיקה על ידי מומחה עור המאתר נגעים גידוליים.

מחלות עור כמחלת מקצוע

חשיפה ממושכת לחומרים מזיקים או מסוכנים, ופגיעות זעירות חוזרות ונשנות במהלך העבודה, עלולים לגרום להתפרצות מחלות עור שונות. יש להגיש תוך שנה תביעה לביטוח לאומי, יש לגבות את התביעה במסמכים רפואיים וחוות דעת מקצועית של רופא מומחה למחלות עור. ביטוח לאומי אינו ממהר להכיר בזכויות המבוטחים ועלול לשלול את התביעה. לכן, במקרים מסוימים על המבוטח להגיש תביעה דרך בית דין לעבודה על מנת להכיר בזכאותו וכדי לממש את זכויותיו.

הכרה במחלת עור כמחלת מקצוע וכפגיעה בעבודה על ידי ביטוח לאומי מאפשרת למבוטח לקבל סיוע משמעותי, בין השאר מענק חד פעמי למבוטח שנקבעה עבורו דרגת נכות בשיעור 9-19%, קצבת נכות חודשית זמנית או קבועה, טיפול רפואי חינם, פטור מתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי ובמקרים מסוימים זכאי המבוטח לשיקום מקצועי.

כדי להתמודד נכון וביעילות מול ביטוח לאומי וגורמים רלוונטיים נוספים חשוב לפנות לחברה "נטו זכויות" המתמחה בנושא. החברה מציעה ליווי צמוד לאורך כל השלבים ומשתפת פעולה עם רופאים מומחים בתחום התעסוקה ומחלות עור.

לפרטים נוספים, לליווי ולמימוש מלוא זכויותיך בביטוח לאומי, צור עמנו קשר טלפוני או השאר פרטים באתר ונחזור אליך במהרה.

לייעוץ בחינם השאירו פרטים
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מספורי ההצלחה שלנו :
  • במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
    במסגרת העבודה אני עובד קשה עם כפות הידיים, בליווי נטו זכויות זכיתי למענק חד פעמי של 205,970 ש"ח.
  • חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
    חליתי בסכרת קשה אשר פגעה בעוד מערכות בגוף, בזכות נטו זכויות קיבלתי ממס-הכנסה 865,000 ש"ח ופטור לצמיתות.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
מאמרים מומלצים:
---------------------------------------------------------------------------------------
כתבה בערוץ 10 על הזכאות להחזרי מס